Vše, co jste potřebovali vědět o PMU
Permamentní make-up neboli trvalé líčení je velmi žádanou službou, která je v dnešní době běžně dostupná. V České republice se nabízí cca od devadesátých let a za tu dobu prošla velkým vývojem. Dnes se již netetují tenké čárky místo obočí, ani hrubé oční linky, či výrazná kontura rtů, jak tomu bývalo kdysi.
Současným trendem ve světě permanentního make-upu je přirozenost.
Také používané pigmenty se neustále vyvíjí a proto už při kvalitně odvedené práci nedochází k tomu, že by vám obočí zmodralo nebo zezelenalo, jak ještě občas vídám na starších zákaznicích, které s takovýmto obočím chodí už přes dvacet let.
I přes popularitu této služby stále spousta zákaznic váhá, zda tetování podstoupit. Zde jsem shrnula nejčastější dotazy a obavy, které klientky mívají. Po jejich přečtení třeba i Vy přestanete váhat a rozhodnete se udělat pro sebe něco, čeho jste se dosud bála.
Nejde o to vypadat, jako by měl člověk neustále rtěnku nebo namalované obočí. Vytetované obočí, rty i linky vypadají přirozeně a upraveně za každé situace, ale nejedná se o výrazné líčení. Jde o zdokonalení tvarů, barvy a zvýraznění či naopak potlačení některých rysů tváře.
Permanentní make-up je vhodný pro každou ženu, která se chce cítit krásně za každé situace. Díky „permanentu“ lze pozvednout sebevědomí ženám, které nemají dokonalé rysy od přírody, nechtějí se nebo nemohou každý den se líčit (špatný zrak, „nejistá ruka“ při líčení, alergie na líčidla, …), ale přesto chtějí vypadat krásně a upraveně. Jsem zde i pro klientky s alopecií, po chemoterapii, s rozštěpem rtů, s jizvami, atd.
V případě klasického tetování se pigment zapravuje do hluboké vrstvy kůže, permanentní make-up pouze do střední vrstvy, tudíž má menší životnost. Klasické tetování se provádí jiným strojkem a také se používají jiné pigmenty. Barvy, které se zapravují při PMU se časem rozkládají a mizí. Tento jev je žádoucí, protože s věkem kůže ochabuje a s ní i staré tetování. Aby trvalé líčení plnilo svou funkci správně a dělalo nás stále krásnými, je třeba je časem trochu poupravit (například pozvednout konce linek, obočí,…).
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, jelikož zde hraje roli spousta faktorů. Obecně se dá říci, že PMU obočí a rtů vydrží cca 2-4 roky, linky cca 3-5 let. Vždy ale musíme zvážit stav a typ kůže, věk klientky, sytost tetování, jak často se klientka opaluje, zda navštěvuje solárium, užívá nějaké léky, jak se o pokožku denně stará, apod. Obecně lze říci, že nejdéle vydrží tetování tmavším pigmentem na mladé, pevné, suché pokožce, která není často vystavována přímému sluníčku.
Speciální péče předem je třeba pouze u tetování rtů. Zde je nutné, aby klientka týden před procedurou rty hydratovala a den předem nasadila tabletky Herpesin proti oparům.
U jakéhokoliv tetování je důležité v den aplikace nekouřit, nepít kávu, nebrat léky proti bolesti, nelíčit se v daném místě. Pokud užíváte doplněk stravy Wobenzym, prosím o vysazení 4 týdny před procedurou. Veškeré další potřebné informace dostane klientka předem.
Při úvodní konzultaci mi klientka sdělí svou představu, já navrhnu nejvhodnější postup a řešení s ohledem na přírodní tvar, rysy obličeje, věk, stav a typ kůže, … Následuje důkladné předkreslení, po odsouhlasení nového tvaru vyberu vhodný pigment nejen podle přání zákaznice, ale především dle zásad pigmentologie (tón, teplota pleti,…). Během samotné aplikace kontroluji v sedě tvar, po dotetování klientka tetování zkontroluje a dostane veškeré informace o následné péči.
Služba bolestivá není, ale každá zákaznice ji vnímá jinak, vždy záleží na citlivosti klientky. Některé cítí jemné brnění, některým klientkám je aplikace trochu nepříjemná, ale občas se stane, že zákaznice během aplikace usnou. Pokud se jedná o velmi citlivou osobu, může se na danou oblast aplikovat znecitlivující mast, ale málokdy se stane, že by byla potřeba.
Každá tetovaná oblast má svou specifickou péči. Veškeré informace ohledně péče vždy sděluji klientkám a také jim je předávám tištěné, aby je měly vždy po ruce. Nejdůležitější je dodržovat hygienu v daném místě, neodtrhávat vzniklé stroupky, místo nemáčet, nevystavovat slunečnímu záření. 2 týdny po proceduře nenavštěvovat saunu, bazén, fitness, solárium.
Jakmile je proces hojení dokončen (cca 6-8 týdnů), může klientka vidět konečný výsledek svého tetování. Ten, kromě kvality práce, závisí na mnoha faktorech. Velmi důležitá je pro požadovaný výsledek správná péče po, roli hraje ale také stav kůže, věk, genetické předpoklady, atd. Například u mastné pleti nelze garantovat, zda se všechen pigment během procesu hojení nevyloučí.
Jakmile je oblast zahojená, může klientka přijít na korekci (viz níže).
Někdy se i přes správnou péči může stát, že stroupky dříve odpadnou a vznikají světlejší místa. Ta se právě na korekci dají dotetovat, můžeme ještě mírně poupravit tvar i barvu obočí.
Korekce není vždy nutná.
- cukrovka s aplikací inzulínu
- kardiostimulátor, srdeční choroby
- cévní choroby, snížena srážlivost krve, léky na ředění krve
- snížena imunita
- užívání antibiotik
- horečnaté stavy nebo akutní onemocnění či nachlazení
- kožní nemoc, dermatitida, vyrážka (včetně akutní alergické) apod.
- rakovina v aktivním stádiu či rakovina kůže v jakékoliv fázi
epilepsie - HIV či jiná přenosná nemoc
- alergie na kosmetické látky, alergie na anestetika, alergie na nikl
- těhotenství a kojení
- příliš kapilární pleť
- psychické onemocnění, celková psychická nepohoda či úzkost
- opar
- tetování nesmíte podstoupit minimálně 14 dní po jakémkoliv očkování
V případě zatajení některé z výše zmíněných skutečností se pigment v kůži nemusí vůbec uchytit.